For better or worse, I was at a grocery store just about every day this week. Not super efficient. Despite this the weekly total came in at $265.33, which is pretty good. I didn’t make up for last week, but stayed on par this week. There’s a lot of produce too, which is what I need to use the items from the freezer.
On Tuesday I spent $64.16 at Shaw’s. This was my monthly trip for oatmeal, pizza dough, and pizza cheese. But, while there I discovered that they were having an unadvertised sale that brought Russet potatoes under $0.20/lb so I bought 30 pounds of those also.
On Wednesday I spent $83.54 at Stop & Shop. There was quite a bit on sale that was useful for us and it was a double gas points week. Yes, I’m working through what is in the freezer, but the roast was 50% off. I don’t have a bottom round in the freezer and this is a good price. Plus we haven’t had beef stew yet this winter and I have lots of potatoes, carrots, and onions to use.
I spent $45.90 at Wegman’s on Thursday. The primary purpose was diapers, which I had misjudged our usage of. The salad (center) was free and I picked up a couple other items that, combined with what we already had at home, can complete our meal plan through this Friday.
On Saturday I had to go someplace very near a BJ’s so I stopped in there for milk plus a few items that the other BJ’s had been out of on last week’s trip. Hopefully this will be it for another month as it came to $60.44.
Finally, on Sunday I had an errand that took me near a Stop & Shop so I stopped in for a few items that were on sale. I’ll probably visit Stop & Shop again later in the week for more blueberries and cheese (that this store was out of yesterday). I spent $11.29. With a coupon the pasta was $0.44/box. The blueberries were buy one, get one free.
So how did we use all of this?
Monday:
Chili, corn bread
Tuesday:
Early: Chicken nuggets, broccoli
Late: Homemade pizza
Wednesday:
Braised pork, mashed potatoes, carrots
Thursday:
Early: Hot dogs, carrot sticks & cucumber slices
Late: Welsh rarebit
Friday:
Early: Leftovers
Late: Homemade pizza
Saturday:
Beef stew, oatmeal bread, carrot sticks
Sunday:
Lemon chicken, pan fried potatoes, broccoli
Wow, wow, wow! How much milk per week do you guys go through? Is that mainly what the entire family drinks?
LikeLike
We use about 12 gallons/week. More when they’re off school. And, yes its the primary beverage for the kids.
LikeLike
I guess milk is much better than soda, sugary juice, etc. Do you think that as your kids get older they will drink less milk? I mean I go through about a 1/2 gallon a week but that doesn’t seem that unusual.
LikeLike
I used to think it would drop off and it did for a bit in early elementary. But my oldest three are tweens now and the volume has returned as it is everyone’s drink of choice. I suspect it will go up a bit more as they get older. We use 1/2 gallon just for breakfast daily between everybody right now. Water is their next most common beverage with a little bit of juice from time to time.
LikeLiked by 1 person