Grocery Update & What We Ate – Week 29, 2019

I got bagels a few times this week.  They’re not part of my normal grocery stops, but the kids were asking so we did.

On Tuesday I purchased a dozen bagels plus two cream cheese tubs at Bruegger’s for $14.69.  The bagels were gone so quickly (seven eaters here) that I bought two dozen more (no cream cheese) on Thursday for $19.38.  So, $34.07 just on bagels.

On Thursday I also picked up my Farmer’s to You box for $46.92 and made a $52.93 visit to Stop & Shop.  That was the first time I’d bought spinach in months as we’ve been eating it from the garden.

On Saturday, I spent $90.58 at Wegman’s.   You can see elements of Saturday’s dinner which was hot dogs, sausages, chips & dip, potato salad, and cut veggies.

IMG_1038

Finally, on Sunday I went to the farm stand for corn to have with dinner.  I ended up getting a few more items for a total of $26.50.  We had butter chicken and baked beans with our corn.

IMG_1042

 

Garden: The First Sprouts

Tags

By the middle of May, seeds had started to sprout.  Everything looked so organized!

We had tiny carrot tops.

IMG_0553

The second box contains purchased cucumber (back left) and broccoli plants.  There is arugula grown from seed in the front right.  There are two boxes of spinach grown from seed.  The peas behind the broccoli were grown from seed too.  Being behind the broccoli would prove to be a problem later.

IMG_0554

The last box has more broccoli, celery, and parsley – all purchased.  Swiss chard seeds have sprouted in the front left.  Lettuce from seed is growing in the front right.

IMG_0557

Three boxes remain empty.  One has corn seeds, but there’s nothing to see.  The others will get strawberries and peppers/beans when it gets warmer.

 

June 2019 Grocery Review

Tags

After a few big weeks, week 28 was quite small.

On Thursday I picked up our Farmers to You box for $89.40

IMG_1009

Then, on Sunday, I spent $131.84 at Wegman’s.  That brought the week to $221.24.

And, now we total the June spending.  Obviously none of the above will be included.

June TOTAL: $1,323.24

  • Stop & Shop: $148.25
  • Wegman’s: $771.08
  • BJs: $159.57
  • Local: $331.71
    • Farmers to You: $202.87
    • Other Local: $128.84
  • Other:  $60.88
    • Star Market/Shaw’s: $42.22
    • Target: $18.66
    • Other: $0

This is a bit higher than the past two months, but nothing too shocking.

Garden: First Round of Planting

I did a lot of reading and charting.  Everything indicated that I could start putting plants in the ground mid-March.  But, spring was cold so I waited.

I did have grand plans!

garden_static

I ended up starting to plant on April 10.  I started as much as I could from seeds outside.  In this first round that included arugula, carrots, lettuce, peas, spinach, and swiss chard.  I bought broccoli, parsley, and strawberry plants.  On April 11 (and a few more times) we had frost warnings so I covered the plants.  I figured the seeds would be fine.

IMG_0477

Clearly they were!  I used this picture before, but just a reminder that the garden is going gangbusters.  It’s gone way further since this was taken.

IMG_0979

Grocery Update & What We Ate – Week 27, 2019

For the first time in a long while, we had an interesting menu and I kept track of it!

Nice meals for the first time in a few months resulted in many grocery stops, each of which only covered a meal or two.  Planning will come later.  I also went to BJs for the first time in over a month.  All in all, many, many stops.

On Tuesday, I spent $236.92 at Wegman’s and $48.22 at Stop & Shop.

Because of the holiday, our Farmers to You pickup was on Wednesday this week.  It came in at $45.03.

IMG_0983

On Thursday (July 4), I spent $305.08 at BJ’s.

On Friday, I spent $56.11 at Star Market.  Eight packages of pizza dough didn’t make the picture.

IMG_1005

Finally, on Sunday I spent $16.06 at the farm stand and $113.25 at Wegman’s.

That brought the total to a whopping $820.67!

The Wegman’s trip was quite late and really to cover my not going to the store on Monday or Tuesday this week.  But, otherwise, you can probably guess what we ate by the rather day by day pictures.

Monday:
Ok, this one I forgot.

Tuesday:
Early (5): Ham, raisin sauce, sugar snap peas
Late (3): Tuna noodle casserole

Wednesday:
Meatball subs, raw veggies

Thursday:
Grilled beef tenderloin roast, guacamole, french bread, sugar snap peas

Friday:
Early (5): Chicken nuggets, strawberries
Late (3): Homemade pizza

Saturday:
Braised halibut, bok choy

Sunday:
Hamburgers, watermelon, chips

Garden: The Build

Tags

We had a small garden in our previous house.  It was an L-shaped raised bed into which we planted rather random things every year.  At some point I converted half of it to strawberries, but the rest was always random.  Frankly, beyond strawberries, the thing that had grown best there was celery.

After we moved, the kids started asking for a garden again.  It took three years, but it finally happened.  Each year I thought I knew where it should go and each year I reconsidered for one reason or another.  In the end it ended up on a ledge stepping from the front yard to the side of the house.  It gets truly full sun so I was a little worried about the plants getting burned from the heat reflecting off the rock wall, but that doesn’t seem to be an issue.

IMG_0357

This time I read Mel Bartholomew’s book All New Square Foot Gardening and made a plan.  It hasn’t all necessarily worked to plan, but the whole thing was definitely much more organized than previously.  The book recommends 4 ft by 4 ft boxes.  Those would have overlapped with the rocks so we went with 4 ft wide and 3 ft deep boxes.  Six boxes spaced nicely.

I spent $170.56 on 1″x6′ cedar boards that I had the lumber yard cut to 4′ and 3′ lengths.  These were screwed together using screws we already had to make eight six-inch boxes.  Two of these were stacked on top of other boxes to make two twelve-inch boxes using four joiners (two per box) that cost an additional $2.80.  That brought the total for the boxes themselves to $173.36.

The ledge already had landscaping fabric and mulch.  So, after confirming the placement of the boxes, I moved them out of the way, scraped off the mulch, made some effort to level the area (not fully, but some places were rather sloped, and replaced the boxes.  Then I spread the extra mulch around the boxes.

Mel recommends a mix of vermiculite, peat moss, and five types of compost.  The math worked out better for four types of soil/compost though, so that’s what I did.  Two blocks of peat moss cost $10.97 at Lowe’s while four our bags of vermiculite cost $83.88 at Home Depot.  The compost mix included six bags of Coop Poop for $57.00, four bags of cow manure for $19.92, four bags of top soil for $13.32, and four bags of organic bed soil for $39.92.  That brought the fill total to $130.16.  I also spent $7.77 on twisted mason line to divide the squares, bringing my total for box construction to $406.14.  Clearly one would need to maintain a garden for a few years for this to be a cost effective way of procuring food!  But, this was supposed to be more of a fun project for us; feeding us was not the primary goal.

I laid a tarp out on the grass above the boxes and mixed the fill in four batches.  This was by far the hardest part of the prep work.  I shoveled the mixed fill into five gallon buckets and dumped them over the edge into the boxes.  When I got to the very end, I enlisted some help to slide the tarp over and dump the remaining fill directly.

IMG_0448

I failed to take a picture of the filled boxes, but you can imagine.  Plus, we’ll get you a picture next week when we start seeing the planting process.  The build started in mid-March with the boxes filled on April 11.  But, it was another week before I planted anything and even then we fought some frost for yet another week.

We have a Garden

Tags

Tonight I harvested an entire salad – lettuce, celery, carrots, and cucumbers!  That, plus the peas that went into the main dish made for an interesting discussion at dinner.

This was year one.  So, over the next few Thursdays I’ll go back to the beginning and bring you up to speed as to where we are now including costs, space, and plantings.

In the meantime, I have learned a few things so far:

  • Do not plant peas and broccoli next to each other.  When I pulled out the spent broccoli plants, I lost a few pea plants that had hooked onto them.
  • Celery doesn’t like this space.  We had a smaller garden at a previous house that celery did very well in.  But, this space is much sunnier.
  • The chipmunks like our strawberries.  We’ve gotten next to none to reach edible stage intact.  Interestingly, they haven’t touched anything else.
  • I need brackets for the vertical supports.  That’s probably obvious from the picture.  My first pass didn’t quite work, but I have a new plan (most likely for the fall when we have better access).
  • The pumpkin plant is taking over.  The above pictures were taken a week ago.  It’s gone way further since then.  Pumpkin was not in my original plan, but our kindergartner brought one home from school and the carrots hadn’t taken in one square so I threw it in.  Thankfully its not taking over anything really important.
  • I gave up on watering one square at a time as needed.  Hence, the sprinkler in the picture.

So, there’s a sneak peak.  We’re getting way more produce than I thought we would when we started.  Some things we will plant less of next year; some things we’ll plant more.

I read Mel Bartholomew’s book and took square foot gardening rather literally.  We have six boxes that are 4′ by 3′.  Honestly, I think this is plenty for us even though his book states this should only cover the adults.  Either way it fits the space well so I’m not feeling the need to expand any time soon.

Grocery Update – Week 26, 2019

We’ve crossed the halfway point of the year, and definitely into summer.

This was not an efficient grocery shopping week.  For whatever reason, I wasn’t able to think/plan more than a day or so in advance.

On Monday, I spent $108.00 during the first of many stops at Wegman’s.

On Wednesday, I was back at Wegman’s for a small stop – $30.51.

IMG_0955

On Thursday, I picked up our Farmer’s to You box for $67.67.  There were a lot of chicken wings!  These went into the freezer for later in the summer.  They’re just not available every week.

IMG_0956

On Saturday, I spent $50.58 at the farm stand on dinner supplies.  Yes, they sell way more than just produce.  We had veal parmesean with tossed salad.

IMG_0962

Finally, on Sunday I was back at Wegman’s again for dinner supplies.  We had roast beef sandwiches with tater tots and watermelon for dinner.  Thankfully, this will cover tonight and Tuesday also.

That brought my total for the week to $414.54, all of which will end up in the June total.  We’ll see what that means next week.

Grocery Update – Week 25, 2019

Ok, last of the catch-up posts.

You can tell summer is here when I make two stops at the farm stand and visit the farmer’s market!

Trip one to the farm stand was on Monday when I spent $19.96.

IMG_0786

On Tuesday I spent $10 on strawberries and sugar snap peas at the farmer’s market.

On Wednesday, I spent $233.59 at Wegman’s.  We had braised halibut with bok choy (Farmer’s to You) for dinner Thursday night.  The ribs are for Saturday night.

I spent $49.48 on our Thursday Farmer’s to You box.

IMG_0944

Finally, I made two stops on Friday.  First I spent $93.61 at Stop and Shop.  I big chunk of that was steaks for Sunday.

Then I spent $37.47 at the farm stand.  The corn isn’t quite local yet, but it goes so well with ribs.

IMG_0950

So, it was a big week – $434.11!

 

Grocery Update – Week 24, 2019

This was a pretty regular week.

On Tuesday, I spent $107.50 at Wegman’s.

On Wednesday, I picked up some Gatorade at Target ($18.66) while I was there for other things.

On Thursday I spent $54.64 at Stop & Shop and picked up our Farmer’s to You box for $49.52.

The weekly total was $230.32.